Staff Directory

PreK


Stacy Flora

Jessica McElroy


Stacy Flora Jessica McElroy

     

Kindergarten


Lara Gavin
Kristy Timberlake
Angela Bingham
Laura Gavin Kristy Timberlake Angela Bingham
     
Nichole Taylor
Andrea Pierce

Nichole Taylor Andrea Pierce


     

First Grade


Amy Walker
Kim Stewart
Madison Kelly
Amy Walker Kim Stewart Madison Kelly
     
Anna Buchholz
Placeholder


Anna Buchholz Karen Yonge


     

Second Grade


Angela PItts
Denise Crumbaugh
Betsy Lynch
Angela Pitts Denise Crumbaugh Betsy Lynch
     
Placeholder
Sheila Sharp

Tessa Person  Sheila Sharp

     

Third Grade


Shay Wilson
Danielle Gregory
Maegan Miller
Shay Wilson Danielle Gregory Maegan Miller
     
McKenzie McDaniel
Joann Inchiosa


McKenzie McDaniel Joann Inchiosa


     

Fourth Grade


Carrie Smith
Rachel Matthews
Kim Snow
Carrie Smith Rachel Matthews Kim Snow
     
Gretta Mcree
Ashley Bija


Gretta McRee Ashley Bija


     

Fifth Grade


Breanna Payson
Leatha Fielder
Laura Caylor
Breanna Payson Leatha Fielder Laura Caylor
     
Placeholder
Jacqueline Keller

Debbie Goodridge Jacqueline Keller  

     

Sixth Grade


Placeholder
Christina Barnes
Shannon Martin
  Christina Barnes Shannon Martin
     

Special Area


Terry Davidson
Hillary Nunley
Colin York
Terry Davidson Hillary Nunley Colin York
PE PE Music



Carolene Goff
George Popovich
Latasha Mcfarland
Carolene Goff George Popovich Latasha McFarland
Music Art Library



Ben Bjork




Ben Bjork

Band




Resource Departments


Martha Canada
Taba Karna
Crystal Crismon
Martha Canada Taba Karna Crystal Crismon
Academic Intervention Academic Intervention ACEs Counselor



Placeholder
Zena Mohsen

Jessica Wing
Brandee Cowan Zena Mohsen Jessica Wing
Behavior Specialist ESL
ELL



Placeholder
Nicollette Sanders
Robyn Trowbridge
Amy Jackson Nicollette Sanders Robyn Trowbridge
Gifted School Counselor Academic Coach



Tara Bowker
Latoya Beard
Debra Savely
Tara Bowker LaToya Beard Debra Savely
School Psychologist Social Worker
Special Education



Denise Perkins
Natalee Barbier
Sarah Grace Jones
Denise Perkins Natalee Barbier Sarah Grace Jones
Special Education Special Education Special Education



Keshia Brown
Lydia Alexander
Placeholder
Keshia Brown Lydia Alexander Anna Beth Phillips
Special Education Special Education
Special Education



Mallory Clark




Mallory Clark
Speech Therapist



Support Staff


Maria Rosales
Beth Velandra
Brandy Aaron
Maria Rosales Beth Velandra Brandy Aaron
Attendance Bookkeeper Cafe Manager



Placeholder
Placeholder
Shelby Goins
Crystal Weinrauch Tonya Bragg Shelby Goins
ESP Director
Nurse Office


Eusette Bravo
Romona Thomas


Eusette Bravo Ramona Thomas
Outreach SRO